خبرخوان

اخبار

برحسب نوع مواد قابل اشتعال که آتش سوزی را به وجود می آورند، آتش ها و آتش سوزی ها را طبقه بندی می کنند.
با توجه به اینکه ساختار هر کسب و کاری متفاوت است، اما برخی از قطعات اصلی تجهیزات ایمنی و آتش نشانی وجود دارد که هر سازمان در محیط اداری، انبار یا کارخانه به آن نیاز دارد.
آموزش کمک اولیه -چهارشنبه, 8 بهمن 1399
کمکهای اولیه مجموعه اقدامات و مراقبت‌های فوری و آنی است که بلافاصله پس از وقوع حادثه بر روی شخص آسیب دیده تا رسیدن پزشک، نیروهای امدادی و رساندن به مراکز درمانی توسط یک شخص آموزش دیده صورت می‌گیرد. ما در این مطلب به آموزش کمک های اولیه به صورت مقدماتی میپردازیم.
حتما شنیده‌اید که حادثه خبر نمی‌کند؛ اما نباید فراموش کرد که اکثر حوادث قابل پیشگیری هستند. بسیاری از آتش‌سوزی‌های منازل مسکونی، به خصوص در کلان شهرها ناشی از بی‌احتیاطی و یا فرسودگی ساختمان‌هاست که با اندکی فکر و هزینه قابل پیشگیری است. در این مقاله قصد داریم به نکات ایمنی و کلیدی قبل و هنگام وقوع آتش‌سوزی بپردازیم. و در پایان، اینفوگرافی از نحوه اطفاء حریق در ساختمان‌ها تهیه کردیم تا در مواقع مورد نیاز از آن بهره بگیرید.
نکات ایمنی آتش سوزی -دوشنبه, 6 بهمن 1399
اولین و مهم‌ترین کار این است که با موبایل یا تلفن ثابت به آتش‌نشانی زنگ بزنید. شماره‌ی آن را که بلدید؟ در تمام ایران این شماره ۱۲۵ است. پشت تلفن چندین بار واژه‌ی آتش سوزی را تکرار کنید و با آخرین سرعت ممکن آدرس دقیق محل آتش سوزی را اعلام کنید. تمامی ابزار و لوازمی را که در این محیط دارید، به‌طور کامل فراموش کنید. تنها به‌ سلامت خودتان و اعضای خانواده و کسانی که در این محیط هستند بیندیشید.
ایمنی ساختمان -دوشنبه, 6 بهمن 1399
شرایط کارگاه: استاندارد وسعت کارگاه برای هر فرد کارگر12 متر مکعب است. و اگر فاصله زمین تا سقف 3 متر باشد، سطح مورد نیاز هر کارگر 4 متر مربع در نظر گرفته می­شود. در صورت وجود ماشین آلات در کارگاه فضا به کارگاه افزوده می­شود. کف کارگاه باید صاف ، قابل شستشو، غیر لغزنده و بدون برآمدگی بوده تا از آسیب به کارگر جلوگیری کند . همچنین جهت سنگفرش آن باید از بتون­های چهار گوش استفاده کرد. در صورت وجود وسایل حمل و نقل داخل کارگاهی لازم است محل مناسب با خط­کشی ایمنی تعبیه شود.
در صورت استفاده از مواد هالوژنه براي آتش سوزي هاي مواد نفتي نبايد آن را مستقيماً وارد آتش مواد نفتي نمود، زيرا به علت پايين بودن نقطه جوش و انبساط سريع، توليد انفجار مي كند.
در اين نوع خاموش كننده ، فشنگ گاز CO2 در داخل بدنه و زيردرپوش قرار مي گيرد كه هنگام عمل با زدن ضربه (مانند آب و گاز) يا فشار بر روي اهرم راه خروج گاز از داخل فشنگ باز و گاز وارد بدنه مي شود كه چند نمونه ا زآن را در اينجا مي آوريم.
هيچگاه براي مبارزه با يک حريق هر چند جزئی و كوچک، يک خاموش كننده را به محل حريق نبريد. هميشه به محض شروع آتش سوزي كمك بخواهيد و حداقل 2 تا 3 دستگاه اطفايي را در محل داشته باشيد. لازم نيست تمام آنها را آماده كار نماييد، بلكه با يكي شروع به عمل نماييد در صورتي كه موفق به اطفاء نشديد يا دستگاه به هر علتي عمل نكرد مي توانيد از دستگاههاي ديگر استفاده كنيد و جهت آوردن آن وقت هدر نداده ايد تا حريق گسترش زيادي پيدا كند.